Ile może wynieść całkowity koszt leczenia ortodontycznego?

Za leczenie ortodontyczne w Polsce z użyciem aparatów stałych trzeba zapłacić samemu. Z jakimi kosztami trzeba się wówczas liczyć?

 

Ceny leczenia ortodontycznego mogą być dla niektórych osób sporą przeszkodą powstrzymującą przed jego rozpoczęciem. Bardzo często pojawia się więc pytanie – ile tak naprawdę trzeba zapłacić za aparat oraz za wizyty u ortodonty?

 

Całkowity koszt leczenia jest zależny od szeregu różnych czynników, dlatego też trudno jednoznacznie wskazać, ile pieniędzy weźmie od nas dobry ortodonta Warszawa http://dobryortodontawarszawa.pl/ i inne duże miasta mają też często inne cenniki niż mniejsze miejscowości.

 

Postaramy się jednak odpowiedzieć na to pytanie, podając czynniki wpływające na koszty leczenia ortodontycznego, a także przykładowe ceny.

 

Na całkowity koszt leczenia składają się:

·        aparat czy aparaty potrzebne do leczenia wady

·        koszty wszystkich wizyt w gabinecie ortodontycznym

·        koszty wykonania wstępnych badań do założenia aparatu – zdjęcia RTG

·        ewentualne koszty leczenia stomatologicznego, czyszczenie zębów

·        inne dodatkowe koszty, które mogą się pojawić

 

Zatem na ogólny koszt leczenia ma wpływ wiele zmiennych. Poniżej prezentujemy dokładnie powyższe czynniki, a także związane z nimi koszty.

 

Ceny aparatów ortodontycznych

Na ogół największym kosztem, jaki trzeba ponieść w związku z leczeniem ortodontycznym, jest koszt aparatu.

 

Najmniej zapłacimy za aparat ruchomy z drucikiem – to wydatek 500-800 złotych, ale nie da on takich efektów jak aparat stały, który jest jednak droższy.

 

Najtańszy aparat stały to aparat metalowy – jeden łuk to wydatek od 1000 do 1800 złotych. Więcej zapłacimy za aparaty estetyczne – porcelanowe oraz kryształowe. W tym przypadku jeden łuk to wydatek od 1200 do 3000 złotych.

 

Najczęściej zakłada się dwa łuki, dlatego też trzeba pomnożyć powyższe koszty.

 

W użyciu znajdują się też aparaty jeszcze droższe, na przykład aparaty lignwalne mocowane od tyłu zębów. Jeden łuk to wtedy wydatek od 2500 do nawet 8000 złotych, ponieważ każdy zamek jest tworzony na zamówienie.

 

Można też spotkać się z aparatami Invisalign, które są aparatami ruchomymi w postaci wymiennych nakładek. Wtedy koszt jednej nakładki to około 500 złotych. Do pełnego leczenia potrzebnych jest kilkadziesiąt nakładek, co daje koszt leczenia od 9000 do nawet 15000 złotych.

 

Koszty wizyt w gabinecie ortodontycznym

Są to koszty wynoszące od około 50 do 200 złotych za jedną wizytę. Częstotliwość wizyt to zwykle jedna na 1-1,5 miesiąca.

 

Koszty wykonania zdjęć RTG

Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wykonanie także odpowiednich zdjęć RTG, które prezentują łuki zębowe i pomagają ortodoncie w przygotowaniu planu leczenia.

 

Za jedno zdjęcie RTG typu pantomogram zapłacimy około 80-100 złotych w zależności od pracowni.

 

Ewentualne leczenie stomatologiczne, czyszczenie zębów

Każdy dobry ortodonta Warszawa czy też w innym mieście zaleca, aby przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wykonać niezbędne leczenie zębów.

 

W zależności od tego, z jakiego rodzaju ubytkami mamy do czynienia, koszt ten może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych przy kilku ubytkach wymagających leczenia endodontycznego – kanałowego.

 

Rekomenduje się też higienizację – czyszczenie zębów przez ich skaling i piaskowanie.

 

Zatem ogólne leczenie ortodontyczne to wydatek od około 5000 złotych do nawet ponad 10000 złotych w przypadku aparatów estetycznych czy lingwalnych.

 

Kosztów leczenia nie pokrywa się jednorazowo, ale są one rozłożone na dłuższy okres, zgodnie z czasem leczenia, więc wydatek nie jest tak dotkliwy dla portfela. W niektórych gabinetach ortodontycznych istnieje możliwość rozliczenia leczenia w systemie ratalnym.