Ceramika kaszubska, czyli rosnąca popularność

Ceramika kaszubska lubiana jest przez wielu. Czemu tak się dzieje?

Każdy region naszego kraju posiada swoją indywidualną tradycję, którą kultywuje z największą starannością. Jednak mało który z nich jest w swej kulturze tak różny od reszty Polski, jak Kaszubi.

Kaszubi na co dzień posługują się swoim własnym językiem, niepodobnym do znanego nam języka polskiego. Zatem ceramika kaszubska http://mypoland.com.pl/34-ceramika-artystyczna zasługuje na szczególną uwagę.

Posiadają odrębne zwyczaje, będące pozostałością po różnego rodzaju wierzeniach, kultach, obyczajach ludów, które przemieszczały i osiedlały się na tamtych terenach, co zaowocowało specyficzną mieszanką multikulturową. Owa mieszanka znajduje swoje odzwierciedlenie niemal w każdym aspekcie życia ludzi zamieszkujących ten teren, począwszy od religii, po architekturę, potrawy serwowane na co dzień i od święta, jak również ceramikę kaszubską, jeżeli chodzi o ceramikę kaszubską w sklepie zarówno stacjonarnym, jak i internetowym.

Wzory wytłaczane na filiżankach, talerzach, ozdobnych wazach i innych porcelanowych wytworach sztuki garncarskiej, którą chwalą się rzemieślnicy kaszubscy, są doskonale rozpoznawalne na terenie całego kraju. Co więcej, ceramika kaszubska jest szeroko rozpowszechniona jako wspaniały element dekoracyjny. Stanowi świetny pomysł na prezent dla osób, których zachwyca tradycyjny motyw roślinny przewijający się na każdym elemencie. Nie trzeba jednak być koneserem, by docenić piękną ceramikę kaszubską. Coraz więcej młodych par podczas ustalania listy prezentów podczas zawierania sakramentu małżeńskiego, życzy sobie jako dar na nowej drodze życia właśnie kilkunasto, bądź kilkudziesięcio – elementowy zestaw ceramiki, będącej pewnym wyznacznikiem elegancji i statusu społecznego. Jako, że, jak było wspomniane, motyw kwiatowy występujący jako główny element dekoracyjny w kulturze kaszubskiej jest powszechnie stosowany, a co więcej, jest uniwersalny w swojej wymowie, bardzo często ślubny prezent zawiera właśnie kaszubską porcelanę.

Ceramika kaszubska to nie tylko talerze i filiżanki. Zapotrzebowanie na różnorakie elementy wystroju z przewijającym się znanym kwiatowym motywem jest tak duże, że wytwórcy poszli dalej w swoich dziełach i rozszerzyli je na wszelkiego rodzaju asortyment, który może zostać wykonany z porcelany. Mamy więc do wyboru wazony, ozdobne szkatuły, podstawki, świeczniki, żyrandole, kwietniki, popielniczki, tematyczne słoiczki na przyprawy, cukiernice, słowem, wszystko, czego sobie można tylko zamarzyć, jeżeli rozmawiamy o ceramika kaszubska chmielno. Popularność motywu kaszubskiego znalazła również swoje zastosowanie w wystroju wnętrz, nie tylko w rejonie kaszubskim, ale w całej Polsce. Osoby ceniące sobie tradycję i chcące otaczać się nią również we własnym domu rodzinnym, a już szczególnie w kuchni, chętnie sięgają nie tylko po samą porcelanę kaszubską jako właśnie ten tradycyjny element wystroju, ale idą dalej i wykorzystują na przykład podobny motyw kwiatowy jako element dekoracyjny choćby malowany na ścianach, lub jako dekor na kafelkach. Zdarza się również, że ten tradycyjny motyw jest łączony z nowoczesnym dizajnem, choć tutaj bardzo łatwo przekroczyć granicę. Niemniej jednak jest to rzecz, którą można zastosować we własnym zaciszu domowym, a efekt może przekroczyć nasze najśmielsze wyobrażenia i zachwycić naszych gości. 

Porcelana kaszubska jest również jednym e podstawowych punktów na różnego rodzaju festiwalach ludowych, które są organizowane nie tylko w Polsce, ale również za granicami naszego kraju. Podobnie jak taniec ludowy, czy tradycyjne polskie jadło stanowi od lat dumę i chlubę naszych rodaków, oraz jest znakiem rozpoznawczym wyróżniającym Polskę jako ostoję tradycjonalizmu,  a jednocześnie jako przykład różnorodności kulturowej wewnątrz granic.